TWORZENIE KOLEKCJI, PREZENTACJA I KATALOGOWANIE OKAZÓW

 

ZASADY TWORZENIA KOLEKCJI MINERAŁÓW.

Na początku każdy zbieracz gromadzi prawie wszystkie pozyskane okazy tworząc zbiór ogólny. Takie zbiory są dość liczne i trudne do uporządkowania. Po pewnym czasie zbieracz decyduje się na konkretną specjalizację kolekcji. Możliwości jest bardzo wiele. Dość popularne są kolekcje poświecone danemu miejscu, regionowi, kopalni, państwie, jednostce geologicznej, złożu itd. Takie kolekcje noszą nazwę regionalnych. Jeśli kolekcja obejmuje jedną klasę minerałów, kryształy, kamienie szlachetne i ozdobne, minerały ziem rzadkich, okazy wykazujące fluorescencję itd. to taki zbiór nazywamy kolekcją tematyczną. Każda kolekcja wymaga zebrania jak najpełniejszego zbioru okazów z danego regionu (w przypadku kol. regionalnej) lub danej grupy (w przypadku kol. tematycznej). Często kolekcjonerzy rozszerzają swe zbiory np. z "minerałów złoża miedzi w Lubinie" do działu "minerały europejskich złóż miedzi".

Gdy mamy już wybraną specjalizację kolekcji możemy zatem zdobywać okazy. Są trzy główne źródła pozyskiwania okazów: poszukiwanie we własnym zakresie, wymiana i kupno. Okazy można wymieniać i kupować prywatnie lub na giełdach minerałów organizowanych przez towarzystwa i różne organizacje. Często takim giełdom towarzyszą konkursy na najciekawsze i najładniejsze zbiory okazów. Okazy można także kupić w niektórych muzeach lub sklepach mineralogicznych, których w Polsce mamy niewiele. Coraz częściej kolekcjonerzy korzystają z portali aukcyjnych oraz internetowych sklepów z minerałami np. www.redcrystal.pl

PREZENTACJA I PRZECHOWYWANIE OKAZÓW

W miarę powiększania zbiorów należy pomyśleć nad ich prezentacją. Najlepszym i najpopularniejszym sposobem jest umieszczanie okazów w szklanych lub drewniano-szklanych gablotach. Na rynku jest niestety niewielki wybór takich gablot, często są one dość drogie - rozwiazaniem może być zlecenie odpowiedniej firmie wykonania takiej gabloty według własnych wytycznych. Bardzo ciekawą propozycję w swojej ofercie ma sieć Ikea - za 200zł oferuje niewielką, szklaną gablotę o nazwie Detolf (zdjęcie powyżej). Gotowe gabloty z reguły nie posiadają oświetlenia, a te zastosowane w niektórych zupełnie nie nadaje się do właściwego oświetlenia okazów. Tanim kosztem oświetlenie można te można zrobić własnoręcznie i wykorzystać popularne w ostatnim czasie taśmy ledowe. Plusem jest możliwość dobrania temperatury barwowej (zimna lub ciepła biel) oraz niskie koszty poboru energii.
Kolejnym etapem stworzenia naszej domowej ekspozycji minerałów jest odpowiednie przygotowanie okazów. Część z nich od razu po umyciu (i czasami preparacji) jest gotowa by postawić je na półce w gablocie - czyli po pierwsze okaz stoi stabilnie, a po drugie jest ustawiony względem oglądającego estetycznie. To szerokie pojęcie, trudne do opisania, można wyjaśnić za pomocą przykładu: bloczek skały z wyrastającymi z jednej strony kryształami będzie wyglądał atrakcyjniej gdy ustawimy go kryształami do góry - takie ustawienie, gdzie najładniejsza część okazu jest u góry sprawdza się w większości przypadków. W przypadku okazów, których dolna część nie pozwala na stabilne położenie (zdecydowana większość izolowanych kryształów) możemy przykleić na akrylowych podstawkach. Najlepiej do tego celu nadaje się klej w sztycie, nakładany za pomocą specjalnego pistoletu pod wpływem wysokiej temperatury lub specjalny kit. Do większych okazów można nabyć akrylowe, dwuczęściowe podstawki. W przypadku półek o znacznej głębokości, warto nabyć akrylowe podstawki w kształce odwróconej litery U, które pozwalają wyżej wyeksponować okazy umieszczone z tyłu gabloty. Część kolekcjonerów stosuje także zamykane i przezroczyste akrylowe pudełka do przechowywania okazów. Sprawdzają się one w sytuacji gdy okazy prezentujemy w otwartych półkach, unikamy wtedy zakurzenia okazu. W większości kolekcji nie mamy wystarczająco miejsca w gablotach na wszystkie okazy, wtedy część z nich trzeba umieścić najlepiej w małych kartonowych pudełeczkach a następnie w większych płaskich tekturowych pudłach/paletach. Można też zbiory przetrzymywać w komodach z szufladami.

Plastikowe, przezroczyste pudełka na okazy oraz podstawki.

 

Pistolet na klej oraz akrylowe podstawki.

 

Przyklejone okazy na podstawkach.

 

KATALOGOWANIE I OPISYWANIE OKAZÓW

Gdy nasza kolekcja zawiera spora liczbę okazów to nie w sposób jest zapamiętać jego pochodzenie czy nazwę. Dlatego już na początku zbierania należy okazy katalogować. Najlepiej do tego celu założyć gruby zeszyt (można także katalogować w komputerze np. w programie Excel lub Word). Opis każdego okazu powinien zawierać numer, nazwę, miejsce znalezienia (okazy o nieznanym miejscu znalezienia niewątpliwie tracą na wartości), pochodzenie (tzn. kupno, zebranie, wymiana). Można także zamieścić datę nabycia, a w przypadku kupna, cenę oraz inne informacje (np. wielkość, uwagi na temat miejsca lub okoliczności znalezienia). W opisie okazów skamieniałości dodatkowo dochodzą informacje takie jak przynależność systematyczna, wiek, lokalizacja w profilu, czyli z której warstwy pochodzi okaz).

Okaz powinien być oznaczony odpowiadającym mu numerem w katalogu. Można go umieścić, przyklejając maleńki kawałek papieru z numeremm bądź oznaczyć korektorem / białym lakierem, następnie napisac na nim numer i pokryć kroplą bezbarwnego lakieru. Taki okaz można po tym swobodnie myć a numer pozostanie nienaruszony.
Dodatkowo do okazów możemy dorobić odpowiednie etykiety z podstawowymi informacjami. Takie etykiety do wydruku możemy przygotować w programie np. Word w całości (napisana dla każdego okazu nazwa, lokalizacja itp.) lub zrobić wzór etykiety z polami do wypełniania ręcznie długopisem.

 

 

strona należy do serwisu www.geopasja.pl