CZECHY (LISTOPAD 2006)
GIEŁDA MINERAŁÓW W TISNOVIE I STANOWISKA MINERALOGICZNE WYŻYNY CZESKO-MORAWSKIEJ

_________________________________________

JESIENIĄ 2006 DOŚĆ LICZNĄ GRUPĄ POSTANOWILIŚMY POJECHAĆ DO CZECH, W CELU ZWIEDZENIA KILKU CIEKAWCYH STANOWISK Z MINERAŁAMI ORAZ UCZESTNICZYĆ NA GIEŁDZIE MINERAŁÓW W TISNOVIE.

TISNOV - NIEWIELKIE MIASTECZKO NA WYŻYNIE CZESKO-MORAWSKIE, POŁOŻONE KILKADZIESIĄT KILOMETRÓW NA PÓŁNOCNY-ZACHÓD OD BRNA. TO TUTAJ ODBYWA SIĘ DWA RAZY W ROKU (NA WIOSNĘ I NA JESIEŃ) NAJWIĘKSZA CZESKA GIEŁDA MINERAŁÓW  (3-DNIOWA) . SALE WYSTAWOWE ZNAJDUJĄ SIE AŻ W TRZECH BUDYNKACH POŁOŻONYCH BLISKO SIEBIE. PODOBNIE JAK W POLSCE, OBOK STOISK Z MINERAŁAMI WYSTAWIAJĄ SIĘ TAKŻE SPRZEDAWCY BIŻUTERII I WYROBÓW Z KAMIENI, JEDNAK JEST ICH MNIEJ NIŻ W POLSCE. NA GIEŁDZIE JEST DOŚĆ SPORA GRUPA WYSTAWCÓW OFERUJĄCA OKAZY Z CZECH - NIE SĄ ZAZWYCZAJ TO OKAZY NAJWYŻSZYCH LOTÓW, ALE CAŁKIEM CIEKAWE, NIEKIEDY RZADKIE I ZE STARYCH KOLEKCJI. NAJLICZNIEJSZY BYŁY MINERAŁY Z WULKANITÓW REJONU USTI N. ŁABĄ (NATROLIT, THOMSONIT, APOFYLLIT, AUGIT, PSEUDOLEUCYT), BARYTY Z LAHOST, WTÓRNE MINERAŁY WIETRZENIOWE Z CZESKICH ZŁÓŻ METALI (M.IN. ZLATE HORY, PRIBRAM, KUTNA HORA) I WIELE INNCYH. KILKU WYSTAWCÓW OFEROWAŁO TAKŻE ŁADNE OKAZY KAMBRYJSKICH TRYLOBITÓW Z REJONU JINCE. POZA CZESKIMI OKAZAMI BYŁY OCZYWIŚCIE BARDZO LICZNE OKAZY MAROKAŃSKIE (WANADYNIT, PIROLUZYT, EPIDOT, RÓŻA PUSTYNI, BARYT, ERYTRYN, WULFENIT, SKUTTERUDYT) JAK I CHIŃSKIE (M.IN. PIĘKNE PIROMORFITY I MALACHITY). JEDNO Z WIĘKSZYCH STOISK OFEROWAŁO PRAKTYCZNIE SAME OKAZY Z MADAN (BUŁGARIA) - PIĘKNE SKUPIENIA SIARCZKÓW - SZCZOTKI KRYSTALICZNE CHALKOPIRYTU, GALENY, SFALERYTU, JEDNAK CENY BYŁY DOSYĆ WYSOKIE, W PORÓWNANIU Z OKAZAMI RUMUŃSKIMI. Z RACJI TEGO, ŻE TISNOV NIE JEST AŻ TAK DALEKO OD NASZEGO KRAJU, NA GIEŁDZIE WYSTAWIAŁO SIĘ TAKŻE KILKA OSÓB Z POLSKI. ZWIEDZANIE GIEŁDY I ZAKUPY OKAZÓW ZAJĘŁY NAM CAŁY DZIEŃ I CHYBA KAŻDY BYŁ ZADOWOLONY Z NOWYCH NABYTKÓW.

PO PIERWSZYM DNIU ZAKUPÓW TAK WYGLĄDAŁY STOLIKI W HOTELU, W KTÓRYM SIĘ ZATRZYMALIŚMY...

W CZASIE WYJAZDU OPRÓCZ GIEŁDY W PLANACH BYŁY ODWIEDZINY KILKU CZESKICH STANOWISK

- VEŻNA BYŁA PIERWSZYM STANOWISKIEM DO KTÓREGO ZAJECHALIŚMY. NA JEDNYM ZE WZGÓRZ ODSŁANIA SIĘ JASNY PEGMATYT KTÓRY PRZECINA SERPENTYNITY. OPISANO Z NIEGO SPORO MINERAŁÓW ( ZOBACZ MINDAT ), Z KTÓRYCH NAJCIEKAWSZE BYŁY BERYLE I TURMALINY. NAM NIESTETY NIE UDAŁO SIĘ ICH ZNALEŹĆ. POWYŻEJ PEGMATYTU NATOMIAST ZNAJDUJE SIĘ CIEKAWA STREFA Z MASYWNYM AKTYNOLITEM I TREMOLITEM - TU KAŻDY POZYSKAŁ ZADOWALAJĄCE OKAZY, KTÓRE M. IN. ZASILIŁY KOLEKCJE DYDAKTYCZNĄ PRACOWNI MINERALOGICZNEJ WYDZIAŁU GEOLOGII UW. 

ŻYŁA WŁÓKNISTEGO TREMOLITU

NIECO DALEJ OD SZURFU Z PEGMATYTEM ZNAJDUJE SIĘ NIECZYNNY ŁOM SERPENTYNITU W KTÓRYM BEZ PROBLEMU MOŻNA ZNALEŹĆ ŻYŁY BIAŁEGO MAGNEZYTU, NIEKIEDY PRZESYCONEGO KRZEMIONKĄ (PORCELANIT)

KOLEJNYM STANOWISKIEM KTÓRE ODWIEDZILIŚMY BYŁA ROŻNA. TU ZNAJDUJE SIĘ OSTATNIA CZYNNA KOPALNIA URANU W CZECHACH, ALE NIE BYŁA ONA NASZYM CELEM.

PO PRZECIWNEJ STRONIE DOLINY, NA NIEWIELKIM ZALESIONYM WZGÓRZU ZNAJDUJE SIĘ MAŁY ŁOMIK ORAZ DOŚĆ SPORO SZURFÓW I WYKOPÓW POSZUKIWAWCZYCH. CAŁE WZGÓRZE JEST NIEMAL JEDNYM WIELKIM PEGMATYTEM. W ŁOMIE TYM POZYSKIWANO KIEDYŚ MASYWNY KWARC, A AKTUALNIE PRZYJEŻDŻAJĄ TUTAJ ZBIERACZE BY SZUKAĆ TURMALINÓW. W ZNACZNEJ MIERZE PEGMATYT TEN OPRÓCZ KWARCU, SKALENI I ŁYSZCZYKÓW (GŁÓWNIE LEPIDOLIT ) ZAWIERA SŁUPKI CZARNEGO TURMALINU, STANOWIĄCE MINERAŁ SKAŁOTWÓRCZY. NIE JEST ON SPECJALNIE EFEKTOWNY CZASAMI TYLKO TWORZY KILKUCENTYMETRWE SŁUPKI Z DOBRZE WYKSZTAŁCONYMI ŚCIANAMI, ZNACZNIE CIEKAWSZE I RZADSZE SĄ TURMALINY KOLOROWE. NAM UDAŁO SIĘ ZNALEŹĆ  GŁÓWNIE PROMIENISTE SKUPIENIA RÓŻOWEGO RUBELITU (2-3 CM), ALE TRAFIAŁY SIĘ TAKŻE ZIELONE VERDELITY.

PO OPUSZCZENIU ROŻNEJ, UDALIŚMY SIĘ NA CHWILE DO MIEJSCOWOŚCI HERMANOV - STANOWISKA ZNANEGO ZE SŁYNNYCH "KUL HERMANOWSKICH" - KULISTE SKUPIENIA FLOGOPITU OTOCZONE ANTOFYLLITEM, KTÓRY TWORZY GĘSTO UPAKOWANE, WŁÓKNISTE KRYSZTAŁY PROSTOPADŁE DO ŁUSKOWATYCH KRYSZTAŁÓW FLOGOPITU. NA MIEJSCU JEDNAK NIE ZBIERALIŚMY MINERAŁÓW, BOWIEM OD JAKIEGOŚ CZASU MIEJSCE JEST REZERWATEM PRZYRODY, CHRONIĄCYM UNIKALNE SKAŁY.

OSTATNIM MIEJSCEM, KTÓRE ODWIEDZILIŚMY BYŁ CZYNNY KAMIENIOŁOM GRANULITÓW W HORNI BORY. OBY WEJŚĆ DO KAMIENIOŁOMU MUSIELIŚMY CHWILE PODYSKUTOWAĆ Z OSOBĄ PILNUJĄCA KŁM. I ZAKŁADU - NA SZCZĘŚCIE UDAŁO SIĘ NAM JĄ PRZEKONAĆ I UZYSKAĆ ZGODĘ NA WEJŚCIE, JEDNAK POD WARUNKIEM WYPOŻYCZENIA KASKÓW ZA ODPOWIEDNIĄ OPŁATĄ...

GRANULITY W TYM KAMIENIOŁOMIE POCIĘTE SĄ ŻYŁAMI PEGMATYTÓW, W KTÓRYCH MOŻNA BYŁO BEZ PROBLEMU ZNALEŹĆ KRYSZTAŁY CZARNEGO TURMALINU ORAZ CIEKAWE PRZEROSTY TURMALINU I KWARCU. W NIEKTÓRYCH PEGMATYTACH OBOK SKALENI, KWARCU I ŁYSZCZYKÓW CZĘSTYM MINERAŁEM JEST KORDIERYT, KTÓRY WYSTĘPUJE TU JAKO FIOLETOWO-NIEBIESKIE, LEKKO PRZEZROCZYSTE ZIARNA WIELKOŚCI ŚREDNIO 0,5-1 CM.

A PO PRZYJEŹDZIE PRZYSZEDŁ CZAS NA ROZPAKOWANIE I MYCIE ZBIORÓW :)

 

                                                                                            GRZEGORZ BIJAK