CIECHANOWICE - hałdy kop. "Neu Adler"

Rudawy Janowickie

MAPA GOOGLE

http://www.mindat.org/loc-248847.html

Lokalizacja:

Stare hałdy znajdują się przy zakręcie drogi z Ciechanowic do Miedzianki, na prawo od ujścia potoku Orla. Powyżej hałdy znajduje się obudowany wylot szybu Neu Adler oraz fundamenty dawnej huty miedzi.

__________________________________________________________________________________________________

Opis / występowanie:

Hałdy są pozostałością po wydobyciu tu w dawnych czasach rud miedzi (początki wydobycia przypadają na połowę XVIII wieku). Ciechanowickie kopalnie stanowiły pole wschodnie złoża Miedzianka. Złoże znajduje się w obrębie amfibolitów i łupków łyszczykowych. Mineralizacja rudna związana jest tu z roztworami hydrotermalnymi, które swe pochodzenie zawdzięczają intruzji granitowej Karkonoszy.
Kalcyt, kwarc, fluoryt - to główne minerały płonne żył, tworzą z reguły masywne skupienia barwy białej do szarej (kalcyt i kwarc) a fluoryt przyjmuje barwy zielone i fioletowe. Niekiedy spotykane są bloczki  fragmenty żył, gdzie kwarc mleczny występuje także w postaci szczotek krystalicznych w pustkach wypełnionych kalcytem.
Główne spotykane tutaj minerały rudne to chalkopiryt (masywne, mosiężnożółte skupienia do kilku centymetrów), bornit (niebieskawe, impregnacje w łupkach), piryt (sześcienne kryształy rozsiane w amfibolicie, wielkość 2-10 mm), rzadziej arsenopiryt, tetraedryt i chalkozyn.

Także opisano z tego miejsca sporo minerałów wietrzeniowych, gdzie najpopularniejszym jest erytryn tworzący różowe naskorupienia oraz skupienia ziemiste na powierzchniach skał. W jego towarzystwie spotykane są też drobne skupienia köttigittu, kaňkitu, skorodytu i chryzokoli. W postaci białych nalotów i naskorupień występuje hydrocynkit a żółto-szare lub zielono żółte naloty tworzy mottramit. Inne wietrzeniowe minerały opisane z tego miejsca to: gips, devillin, wulfenit, chlorargyryt.

__________________________________________________________________________________________________

Ogólny widok hałdy kop. Neu Adler; październik 2014.

Żyła chalkopirytu; 6 cm.

 

Amfibolit z żyłką chalkopirytu i kryształami pirytu; ok. 3 cm.

 

Łupek impregnowany siarczkami, m.in. bornitem; 3 cm.

 

Fragment żyły kalcytowo-fluorytowej; 8 cm.

 

Geoda z kryształami kwarcu mlecznego; 12 cm.

 

 

__________________________________________________________________________________________________