RADZIMOWICE - stare hałdy

Góry Kaczawskie

MAPY GOOGLE

http://www.mindat.org/loc-106560.html

Lokalizacja:

Radzimowice leża na N od Mysłowa (G. Kaczawskie). Interesujące nas hałdy znajdują się na zachodnim zboczu dolinki - wschodnie stoki Żelaźniaka (pole "Wilhelm"), do hałd prowadzi droga polna od Radzimowic w kier. NE, ślady robót górniczych znajdują się też w dolince na pólnocny-zachód od wsi (pole "Pocieszenie Górnika").

__________________________________________________________________________________________________

Opis / występowanie:

Hałdy są pozostałością po eksploatacji złoża polimetalicznego "Stara Góra". Tworzą je 2 pola górnicze: pole "Wilhelm" i "Pocieszenie Górnika". Omawiane hałdy należą do pierwszego pola. Całe złoże jest usytuowane w S części metamorfiku Gór Kaczawskich. Teren zbudowany jest głównie z łupków kwarcowo-serycytowych (zwanych radzimowickimi) z wkładkami wapieni i zieleńców oraz z ryolitów (g. Żelaźniak i drobne apofizy na S). Żyły rudne występują tylko w łupkach, natomiast w pozostałych skałach stwierdzono tylko drobne okruszcowanie.


Chalkopiryt - stanowi jeden z głównych minerałów rudnych, występuje głównie w postaci masywnych skupień barwy mosiężnożółtej, często współwystępuje z arsenopirytem i pirytem. Czasami można spotkać niewielkie kryształy w pustkach w obrębie skał węglanowych.
Arsenopiryt - z reguły tworzy skupienia zbite, często pokaźnych rozmiarów o srebszystoszrej barwie i silnym metalicznym połysku. Rzadziej można trafić na małe zrosty automorficznych kryształów o wyraźnych ścianach i ostrych krawędziach oraz drobne druzy, z reguły tkwiące w masie weglanów i wymagające wytrawienia w kwasie solnym.
Piryt - spotykany zarówno jako masywne skupienia jak i drobne kryształy impregnujące skały otaczające żyłę (węglany, łupki radzimowickie); niekiedy także jako automorficzne kryształy w pustkach lub na powierzchniach łupków.
Galena - rzadziej spotykany minerał, zazwyczaj jako drobne wpryśnięcia, niekiedy większe bryłki, występuje w paragenezie z chalkopirytem, sfalerytem i tetraedrytem
Sfaleryt - zwykle jako zbite masy o czarnej barwie i silnym, diamentowym połysku.
Tetraedryt, bournonit - niewielkie zbite skupienia.
Boulangeryt - najczęściej spotykany w żyle "Pocieszenie Górnika", igiełkowate kryształki wrośnięte w dolomit i syderyt.
Dolomit - jeden z minerałów płonnych złoża - tworzący jednorodne masy, ale czasami spotykane są drobne druzy z siodłowo wygiętymi kryształy do 1 cm wielkości.
Baryt - rzadko spotykany, w towarzystwie dolomitu
Kwarc - głównie jako minerał płonny żył w formie zbitej, masywnej często impregnowany przez siarczki Cu, Fe i As.


Inne stwierdzone w złożu minerały: złoto rodzime,  bizmut rodzimy, bismutynit, meneghinit, akantyt, miedź rodzima, kowelin, hematyt, markasyt, antymonit, ankeryt, kalcyt, syderyt oraz wtórne minerały: gips, pseudomalachit, chryzokolę, skorodyt, pseudomalachit, schwertmannit, jarosyt, linaryt, langit, arsenolit, ponsjakit, farmakosyderyt, zykait, kankit (te ostatnie to rzadkości mineralogiczne). Część tych wtórnych minerałów tworzy spore i efektowne nagromadzenia w postaci nacieków w podziemnych wyrobiskach dawnej kopalni.

 


 

__________________________________________________________________________________________________

Wlot szybu Luiz

 

Masywny bloczek kwarcu impregnowanego chalkopirytem, arsenopirytem i pirytem - typowy fragment żyły kruszcowej

 

Chalkopiryt z arsenopirytem (4 cm)

 

Sfaleryt (u góry) z tetraedrytem w dolnej części (3 cm)

 

Ziarniste skupienia pirytu w towarzystwie arsenopirytu (prawy dolny róg)  i sfalerytu (lewa krawędź) - zgład (7 cm)

 

Arsenopiryt; 6 cm.

 

Chalkopiryt na dolomicie (kryształy ok 5 mm)

 

Bournonit z boulangeritem w dolomicie - zgład (7 cm)

 

Langit (2 cm)

 

Skorodyt (3 cm)

__________________________________________________________________________________________________

Okazy z Radzimowic prezentowane na wystawie "Minerały Miedzi" podczas Lata Agatowe 2013 we Lwówku Śląskim.

Chalkopiryt na dolomicie

 

 

 

 

strona należy do serwisu www.geopasja.pl