SZKLARSKA PORĘBA - kamieniołom granitu

Góry Izerskie

MAPA GOOGLE

http://www.mindat.org/loc-134907.html

Lokalizacja:

Kamieniołom znajduję się ok 300 m za ostatnimi zabudowaniami zachodniego krańca Szklarskiej Poręby, przy ulicy Os. Huty.

__________________________________________________________________________________________________

Opis / występowanie:

Niewielki, czynny kamieniołom w którym wydobywane są granity karkonoskie. Obecne są tu dwa rodzaje granitów - drobno- i równoziarniste aplogranity oraz gruboziarniste granity porfirowate, które są dość typowe dla masywu karkonoskiego. Charakteryzują się nierównoziarnistą budową - w miarę równoziarnistej masie tkwią znacznie większe ziarnia skaleni - fenokryształy ortoklazu i plagioklazu. Taki rysunek powierzchni skały powoduje, że granit karkonoski posiada wyjątkowe walory estetyczny i z tego powodu chętnie jest wykorzystywany jako materiał okładzinowy (np. posadzki Metra Pole Mokotowskie w Warszawie). Z mineralogicznego i kolekcjonerskiego punktu widzenia na większą uwagę zasługują aplogranity, które charakteryzują się znikomą ilością biotytu (w stosunku do kwarcu i skaleni) oraz występowaniem niewielkich pustek i żyłek kwarcowych z ciekawymi minerałami kruszcowymi - wolframit, schelit, kasyteryt, pirotyn, chalkopiryt, piryt, magnetyt, molibdenit, bizmut rodzimy.
Drugie warte uwagi skały, to pegmatyty, których nieregularne gniazda i żyły rozsiane są w obrębie obu typów granitu. W nich także trafiają się pustki, których ściany stanowią druzy kryształów różowoszarego mikroklinu, białego i bezbarwnego albitu, szarego lub mlecznego kwarcu ze skupieniami czarnego ziemistego chlorytu, czarnych blaszek biotytu, srebszystego muskowitu i zielonych skupień epidotu. Z pegmatytów opisano także szereg rzadkich minerałów w tym minerałów ziem rzadkich (ksenotym, fergusonit, monacyt).


 

__________________________________________________________________________________________________

 

 

strona należy do serwisu www.geopasja.pl