GEOLOGIA DYNAMICZNA - podstawowe zagadnienia

Prisojnik, Alpy Julijskie, Słowenia

 

Procesy geologiczne - jest to ogół zjawisk zachodzących w obrębie skorupy ziemskiej prowadzących do zmiany jej powierzchni. Zjawiska te mogą zachodzić szybko jak np. trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, osuwiska, lub wolno, niedostrzegalnie np. sedymentacja osadów w morzach czy ruchy górotwórcze.

 

 

Metody badań geologii dynamicznej;
- badanie współcześnie zachodzących procesów np. działalności rzek, lodowców, wulkanizmu
- analiza śladów dawnej działalności różnych procesów

Zasada aktualizmu geologicznego
Teoria, która mówi o tym, że warunki i czynniki, które kształtowały powierzchnie Ziemi w przeszłości są takie same lub zbliżone do tych panujących w teraźniejszości. tak więc podstawą do wyjaśnienia przeszłości geologicznej jest współczesny obraz Ziemi i zjawisk na niej zachodzących. (pogląd J. Hutton'a, rozszerzony przez C. Lyell'a)

Wszelkie procesy zachodzące na Ziemi są związane z istnieniem energii, która może przybierać różne formy: ciepła, światła, ruchu. Ich źródłem na Ziemi jest energia cieplna Słońca oraz energia wewnętrzna Ziemi. Energia pochodząca od Słońca odpowiada za wiatry, opady, ruch fal i prądów, ruch lodowców itp. natomiast energia wewnętrzna Ziemi za procesy górotwórcze, lądotwórcze, trzęsienia ziemi, wulkanizm itp. Na podstawie takiej zależności procesy dzielimy na dwie grupy:

procesy egzogeniczne - zachodzące dzięki działaniu sił zewnętrznych (energia Słońca i księżyca)
procesy endogeniczne - zachodzące dzięki działaniu sił wewnętrznych (energia Ziemi)

Działanie obu sił powoduje, to że na Ziemi mamy zróżnicowaną rzeźbę terenu. Czynniki zewnętrzne dążą do zniszczenia wyniosłości terenu i zrównania powierzchni, a czynniki wewnętrzne do jej wypiętrzenia. Niszcząca działalność procesów egzogenicznych określana jest mianem denudacji. Procesy egzogeniczne powodują także transport materiału przez rzeki, lodowce, prądy morskie i gromadzenie ich w miejscach położonych niżej (zbiorniki wodne, morza, oceany) czyli tzw. akumulację.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

strona należy do serwisu www.geopasja.pl