WOLICA - nieczynny kamienio³om

Rezerwat geologiczny o powierzchni 2,78 ha, utworzony w 2000r.

Lokalizacja: Kamienio³om po³o¿ony jest na wschód od Wolicy (w pobli¿u zabudowañ wsi Siedlce), oko³o 400m na po³udnie od torów kolejowych.

Opis: Rezerwat obejmuje nieczynne wyrobisko w którym do pocz±tku lat 60-tych wydobywano wapieñ. Kamienio³om jest ¶rednich rozmiarów, o ¶cianach w wiêkszo¶ci zape³¼niêtych i czê¶ciowo poro¶niêtych drzewami i krzewami, natomiast na dnie wyrobiska znajduje siê malownicze jeziorko.

Geologia: Ska³y ods³aniaj±ce siê w kamienio³omie nale¿± (litostratygraficznie) do dolnej czê¶ci facji wapienia muszlowego (brak czê¶ci najni¿szej i najwy¿szej tego ogniwa), natomiast stratygraficznie utwory te nale¿± do ¶rodkowego triasu - piêtro anizyk. Widoczny tu kompleks jest wyra¼nie u³awicony, warstwy s± nachylone w kierunku SW pod k±tem rzêdu 20-25 stopni, strukturalnie kompleks warstw le¿y w obrêbie antykliny wolickiej, w jej po³udniowym skrzydle.
Najstarsze ogniwa wapienia muszlowego ods³aniaj± siê w ¶cianie pó³nocnej - s± to ró¿ne typy wapieni gruz³owych oraz ziarnistych. Wapienie gruz³owe s± dosyæ ciekawym litologicznie elementem tego profilu, powsta³y one w wyniku niestatecznego warstwowania gêsto¶ciowego, podobnie jak wapienie ziarniste, które tworz± rozcz³onkowane bloki. Kompleks ten zaliczany jest do tzw. warstw falistych. Wschodni± oraz doln± czê¶æ ¶ciany po³udniowej buduje seria wapieni mikrytowych oraz ziarnistych z obserwowanymi miejscami kontaktami erozyjnymi (czasami z kana³ami po organizmach ryj±cych), a tak¿e zaburzeniami synsedymentacyjnymi  - utwory te nale¿± do warstw ³ukowskich. Najwy¿sze ogniwo opisywanego profilu stanowi± wapienie ziarniste, wapienie gruz³owe, wapienie margliste, muszlowce oraz krzemienie. W obrêbie tych ska³ spotyka siê liczne zespo³y skamienia³o¶ci w przewadze z ma³¿ami, brachiopodami, ¶limakami, trochitami liliowców, rzadziej g³owonogami i szcz±tkami ryb. Utwory te zaliczone s± do warstw z Lima striata.

ZDJÊCIA:

Fot. 1. Widok na ostrogê w po³udniowej czê¶ci kamienio³omu - wapienie warstw ³ukowskich (fot. G. Bijak)

 

Fot. 2. U³awicone wapienie warstw ³ukowskich (fot. G. Bijak)

 

Fot. 3. Widok na pó³nocn± ¶cianê kamienio³omu - wapienie serii falistej (fot. G. Bijak)

 

Fot. 4. Widok na po³udniow± ¶cianê kamienio³omu, któr± buduj± wapienie gruz³owe, wapienie margliste i muszlowce warstw z Lima striata (fot. G. Bijak)

 

 
Fot. 5. Po³udniowa ¶ciana kamienio³omu - wapienie, wapienie margliste i muszlowce warstw z Lima striata (fot. G. Bijak)

 

 

>>> POWRÓT DO DZIA£U

______________________________
Grzegorz Bijak