< A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W X Y Z

- A -

Abrazja  

Ścieranie skał podłoża i okruchów skalnych transportowanych przez wodę, lód lub wiatr wskutek tarcia okruchów podłoże i wzajemnych uderzeń.

Agregat (skupienie)

Forma zbiorowiskowa wielu osobników krystalicznych lub bezpostaciowych. Wyróżniamy skupienia: szczotki krystaliczne, druzy, geody (skupienie ziarniste), skupienia słupkowe, pręcikowe, igiełkowe, włókniste, tabliczkowe, płytkowe, łuseczkowe, promieniste, sferolityczne, dendrytowe, naciekowe- stalaktyty, stalagmity, skupienia nerkowate, groniaste, krzaczaste. Specjalna forma to konkrecje.

Akumulacja osadów  

Gromadzenie się osadów

Alimentacja 

Dostarczanie osadowego materiału ziarnistego do miejsca depozycji

Aluwium (aluwia) 

Osady rzeczne

Allogeniczne minerały

Minerały wchodzące w skład skał osadowych, lecz powstałe poza środowiskiem tworzenia się skał osadowych. Są to zazwyczaj minerały przetransportowane z miejsca wietrzenia innych skał do miejsca tworzenia się skał osadowych.

Amorficzna substancja

Substancja o nieuporządkowanej budowie wewnętrznej, bezpostaciowa; w mineralogii np. opal, niektóre wodorotlenki żelaza, glinu, przechłodzone ciecze (szkliwa).

Antyklina (siodło)

Jest to część fałdu, w której najstarsze skały leżą wewnątrz (w jądrze) a młodsze na zewnątrz (na skrzydłach). W normalnym położeniu antyklina jest wypukła.

Apofiza

Ślepo zakończone odgałęzienie żyły lub ciała magmowego.

Asteryzm

Inaczej gwiazdkowatość, efekt wizualny w postaci gwiazdy, spowodowany odbijaniem światła od drobnych, regularnie ułożonych wrostków w krysztale.

Asymilacja magmowa 

Wchłanianie przez magmę skał ościennych, polegające głównie nie na ich topieniu, lecz na chemicznej wymianie składników między nimi a magmą. Proces ten prowadzi do kontaminacji magmy

Atol  

Pierścieniowa budowla rafowa zamykająca lagunę

Aureola złoża (rozproszenia) 

Obszar w sąsiedztwie złoża odznaczający się podwyższoną (choć mniejszą niż w złożu) zawartością składników użytecznych obecnych w złożu

Awulsja  

Proces tworzenia nowego koryta rzeki, które omija kilka pierwotnie istniejących meandrów

Autochton (skały autochtoniczne)

Masy skalne, które w przeciwieństwie do płaszczowiny nie zostały przemieszczone.

Autogeniczne minerały

Minerały powstałe w środowisku tworzenia się skał osadowych, na drodze ich bespośredniego wytrącania lub wskutek procesów biochemicznych, czy przemian diagenetycznych.
 

 

< A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W X Y Z

POWRÓT