< A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W X Y Z

- M -

 Magnetyzm minerałów

Właściwość fizyczna niektórych minerałów polegająca na ich przyciąganiu przez magnes; minerały te odchylają igłę kompasu, np. magnetyt, pirotyn (piryt magnetyczny).

Miąższość

Jest to grubość warstwy mierzona prostopadle do spągu i stropu. Miąższość widziana w przekroju nie prostopadłym do spągu czy stropu, nazywamy miąższością pozorną, zawsze większą od rzeczywistej.

Metamorfizm

Jest to zespół procesów zachodzących w głębi ziemi (m.in. wzrostu ciśnienia i temperatury) powodujący przeobrażenie się skał magmowych i osadowych w skały metamorficzne. Wyróżniamy 2 typy metamorfizmu: regionalny i kontaktowy.

Miarola

Pustka w skałach plutonicznych lub żyłowych, ograniczona ścianami kryształów.

Migdał

Niewielki pęcherzyk w skale wulkanicznej o kulistym lub elipsoidalnym kształcie wypełniony minerałami.

Minerały

Pierwiastki lub związki chemiczne będące ciałami krystalicznymi, a zatem mające prawidłową budowę wewnętrzną, określony skład chemiczny i właściwości fizyczne, powstałe wskutek działania procesów geologicznych.

Minerały skałotwórcze 

Składniki skał wyróżnia się: minerały główne, zawsze obecne w dużych ilościach w danym rodzaju skały, minerały poboczne występujące w mniej­szych ilościach oraz minerały akcesoryczne prawie zawsze obecne w danej skale, lecz w bardzo małych ilościach.

Minerały towarzyszące 

Współwystępują z opisywanym minerałem - parageneza. 

Morfologia kryształu  

Wygląd zewnętrzny kryształu uwzględniający wszystkie występujące na nim ściany, niezależnie od ich wykształcenia i wielkości.

Monoklina

Jest to obszar w którym warstwy leżą nachylone w jednym kierunku mniej więcej pod tym samym kątem.
 

 

< A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W X Y Z

POWRÓT